Anasayfa | İletişim
       
Chef'in Kaleminden
SUSAM SOKAĞINI GEÇTİK SUSAM ÇIKMAZINDAYIZ
BİR KÖFTE HİKAYESİ
DERSİM'DE NİYAZ EYLE
URFA'NIN ANTEP FISTIĞI
ŞEFİN VAZGEÇİLMEZİ MANTARLAR
AVM'DE MUTFAK
YILMAZ ALMAZ; ENTELEKTÜEL MESLEK AŞÇILIK
AŞÇI İŞÇİ MİDİR, SANATÇI MI?
YILMAZ ALMAZ 'Biz Aşçıların Bayramı Kutlu Olsun
YAŞAM SÜRDÜKÇE MUTFAK HEP OLACAKTIR
MUTFAK, GIDA VE DENETİM MEKANİZMASI
AVM'DE MUTFAK
  

Tam da son günlerde Taksim Gezi Parkı'na AVM yapılıp yapılmayacağı tartışılırken,

Mevcut AVM 'ler de Restorantlar, Cafeler, Fast foodların durumunu irdelemek istedim.

 

Bu konu ile alakalı, bir dönem AVM'de çalışan bir Şef olarak ve aynı zamanda bir tüketici olarak gözlemlediklerim şunlardı;

Genel olarak AVM 'ler de bir kaç marka dışında bir çok yiyecek satan dükkanın ciddi anlamda kira yükünün altında ezildiği ve AVM' lerin  çoğalması ile düşen ziyaretçi sayıları ile birlikte bu sıkıntının giderek derinleştiğidir.

 

Belki hepsinde olamayabilir ama AVM'lerde kiraların çok yüksek olmasından kaynaklı olsa gerek dükkanların çok küçük tasarlanması ciddi bir problemi beraberinde getiriyor.

 

Bu problemlerin en başında da hijyen sorunu yer almaktadır, özellikle ortak alanlarda 30-40 M'2 lik dükkanlarda hem üretim, hem muhafaza, hem satış, hemde bulaşıkhanenin yer aldığını düşünürsek bu durumda gerçek anlamda bir hijyen ve sanitasyondan söz etmek mümkün olmayabilir. Yani çok arzu etseniz bile çokta sağlıklı bir mutfağınız olamayabilir. Mesleğim gereği bir çok  AVM'de olan restorantın, cafenin mutfağınıda gördüm, gözlemledim ve tek kelime ile facia.

Bir gözlemim daha yemeğin kalitesinin ve lezzetinin alt seviyelerde olduğudur.

(İşini iyi yapanları, dükkanları büyük olanları tenzi ederim, söylediklerim genel olarak ortak alanda bulunan işletmeler içindir.)

Ve üzgünüm ki bir çok meslektaşımız böyle zor ve kötü koşullarda ekmeğini kazanma gayretindeler.

Peki her geçen gün AVM'lere bir yenisi daha eklenirken böyle uygun olmayan koşullarda vatandaşa yemek satma yetkisini kim veriyor? Kim bu AVM'lerin denetim mekanizması? Hangi kurum bu projelere onay veriyor? gibi sorular sormadan alamıyor insan kendisini.

 

AVM'lere değil! Sağlıklı, Eğitimli nesillere yatırımın yapıldığı günlerde yemek yapma arzusuyla.. Bir sonraki yazıda buluşmak üzere.

 

01/07/2013

YILMAZ ALMAZ

 
Copyright 2013 ® Her Hakkı Saklıdır.
web tasarım: studyocrea