Anasayfa | İletişim
       
Chef'in Kaleminden
SUSAM SOKAĞINI GEÇTİK SUSAM ÇIKMAZINDAYIZ
BİR KÖFTE HİKAYESİ
DERSİM'DE NİYAZ EYLE
URFA'NIN ANTEP FISTIĞI
ŞEFİN VAZGEÇİLMEZİ MANTARLAR
AVM'DE MUTFAK
YILMAZ ALMAZ; ENTELEKTÜEL MESLEK AŞÇILIK
AŞÇI İŞÇİ MİDİR, SANATÇI MI?
YILMAZ ALMAZ 'Biz Aşçıların Bayramı Kutlu Olsun
YAŞAM SÜRDÜKÇE MUTFAK HEP OLACAKTIR
MUTFAK, GIDA VE DENETİM MEKANİZMASI
YILMAZ ALMAZ; ENTELEKTÜEL MESLEK AŞÇILIK
  

Şef Yılmaz Almaz'dan Yeni Makale Entelektül Meslek Aşçılık. Şef Bu Makalede Bayanların Neden? Bu Mesleğe Daha Fazla Dahil Olmaları Gerektiğini Vurguluyor..

 

Aşçılık mesleği doğası gereği aslında estetik bir meslektir.

Fakat sektörde erkek egemenliğinden mi dersiniz yoksa geçmişten süregelen meslektaşlarımızın kendi aralarında sataşma ve hatta bazı zamanlarda şiddete kadar varan kavgalardan mı dersiniz bilmem ama çok erkeksi duran bir meslek olduğu kesin.

 

Peki sizce 7. sanat dalı olarak kabul gören Aşçılık sizce böylemi İlerlemeli? Yoksa dur demenin zamanı geldi ve geçti mi?

 

Aşçılık mesleğinin entelektüel meslekler arasında yer alabilmesi için sanırım bayan şeflerimizin sayısının artması gerekiyor.

 

Aslında Aşçılık eskisi gibi bilek gücüne dayanan bir meslek değil. Teknoloji ve beyin gücü ile işler hale gelen mesleğe bayan şeflerin dahil olması ve aktif olmaları gereksinimi gün geçtikçe artmaktadır. Bayanların mesleğe dahil olması mesleğin tüm katmanlarına değer katacağı kanısındayım, en azından meslekteki sert imajın bu yolla biraz kırılacağı kesin gibi görünüyor.

 

Nasıl ki bir dönem futbol erkek sporu olarak görünüyordu, buna bağlı olarak ölümlere kadar varan kavgalar, küfürleşmeler yaşanıyordu ve bayanları stadlara çekip bu yanlış imajı kırmaya çalışıldı, TV kanalları spor programlarının sunucularını bayan tercih ederek bu imajın kırılmasına destekte bulunuldu . İmaj kırıldı mı dersiniz? Önceye nazaran kısmen de olsa kırıldı gibi görünüyor.

 

Aynı durum Aşçılık mesleği içinde geçerli, Aşçılığın daha estetik, daha entelektüel ve daha saygın bir meslek olmasını istiyor isek bayan şeflerimize yol açmalı ve hatta bayanlara bu anlamda pozitif ayrımcılık yapılması gerektiği kanısındayım.

 

Saygılarımla

Executive Chef Yılmaz ALMAZ

 
Copyright 2013 ® Her Hakkı Saklıdır.
web tasarım: studyocrea